Opublikowano:

Przepis na tatara z mięsa wołowego

pzepis na tatar wołowy

Tatar to danie wykwintne, którego sekret tkwi w prostocie. Jego podstawą jest oczywiście wołowina. Poprzednio wspominałam że polędwica nie jest w tym przypadku niezbędna. Do przyrządzenia tego dania możemy wykorzystać równie dobrze elementy z udźca, łopatki a przy odrobinie szczęścia nawet łaty. Wybieramy elementy z jak najmniejszą ilością białych przerostów, ligawa (biała krzyżowa), polędwica żydowska, zrazowa, krzyżowa a nawet element łaty z którego przyrządza się stek bavette. Tak naprawdę do wyboru odpowiedniego kawałka niezbędny jest dobry sklep mięsny gdzie nie ma wątpliwości co do świeżości mięsa, jego jakości i pochodzenia.

Przygotowanie mięsa

Wybrane mięso myjemy i mielimy, najlepiej 2-3 razy. Aby uzyskać jak najbardziej puszystą konsystencje. Znam takich którzy lubią grubsze kawałki w tym daniu. Sposób mielenia należy dostosować do własnych preferencji. Tę czynność możemy wykonać sami lub poprosić o zmielenie sprzedawcę w sklepie.

Dodatki oraz przyprawy do tatara

Jeśli przebrnęliśmy już przez kluczowy dla naszego dania proces, bo przecież o mięso w tej potrawie chodzi, możemy przejść do wyboru i przygotowania kolejnych składników. Teorii na dodatki idealne do tatara nie brakuje. Można dodać marynowane grzybki, kapary, anchois, musztardę słyszałam nawet o takich co dodają ostre papryczki czy sardynki w oleju. Jednak im więcej dodatków tym mniej smaku mięsa. A przecież tu chodzi o ten delikatny, lekko słodkawy smak cudnej świeżej wołowiny. W mojej ocenie jeśli mamy idealne mięso to ono nie będzie potrzebowało zbyt licznego towarzystwa. Wyrabianie mięsa najlepiej rozpocząć od dodania sporej dawki zimnej wody. Woda świetnie łączy się z mięsem i sprawia że jest puszyste i delikatne. Pamiętajmy że wyrabiamy mięso ręcznie aby odpowiednio się napowietrzyło. Nieprzerwanie wyrabiając dodajemy olej. Najlepiej nasz polski rzepakowy, nierafinowany, tłoczony na zimno. Kiedy mięso połączy się z olejem możemy zacząć przyprawiać. Sól i pieprz. Nic po za tym. Każda inna przyprawa typu maggi czy musztarda przyćmią jedynie słodkość wołowiny. Solimy i pieprzymy tak jak lubimyi. Bardzo istotne jest abyśmy używali pieprzu świeżo mielonego, grubego.

Na tym etapie pojawia się kolejny dylemat. Co z żółtkiem? Wbijamy od razu czy formujemy zgrabne porcje z dziurką na żółtko? Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Niech każdy robi to co lubi. Chodzi wyłącznie o względy estetyczna. Przyjmuje się 1 żółtko na około 100-120g mięsa. Drobno posiekane dodatki, w moim przypadku wyłącznie cebula i ogórek kiszony (najlepiej zrobiony przez babcie) podajemy osobno. Tak aby każdy mógł sam decydować ile czego sobie życzy. Ilości wody, oleju i żółtek podaje orientacyjnie ponieważ każdy kawałek mięsa inaczej łączy się z tymi składnikami podczas wyrabiania. Pamiętajmy że idealny tatar ma być miękki, puszysty i delikatny. Pajda świeżego wiejskiego chleba i gorąca herbata dopełnią nasze danie a stara mądrość ludowa głosi że po herbatce należy wypić kieliszek czegoś mocniejszego żeby się mięsko do żołądka nie „chwyciło” , nie wiem czy to prawda ale na wszelki wypadek stosuje co i Wam polecam 😉

Składniki potrzebne do tatara:

  • 500g wołowiny
  • 50ml wody
  • 30ml oleju
  • 4 żółtka
  • Sól
  • Pieprz grubo mielony
  • Ogórek kiszony
  • Cebula

 

Smacznego!

Jeśli chcesz abyśmy doradzili Tobie w kwestii najlepszego mięsa na tatara dostępnego w naszym sklepie to zapraszamy do kontaktu!