Opublikowano:

Na czym polega sezonowanie mięsa?

antrykot wołowy

Sezonowanie mięsa to inaczej proces jego dojrzewania, sprawdzający się przede wszystkim podczas przyrządzania głównie wołowiny na steki, ale nie tylko. Pozwala na podniesienie jakości mięsa w bardzo znacznym stopniu. Sezonowanie mięsa jest coraz częściej wykorzystywaną metodą wśród profesjonalnych rzeźników, hodowców, a nawet największych fanów i miłośników steków. Dojrzewanie pozwala na to, aby mięso nawet po 30 dniach było dobre, a nawet jeszcze smaczniejsze. Sezonowaniu najczęściej poddawane jest szlachetne mięso, takie jak polędwica czy rostbef. Kiedy dany rodzaj mięsa trafia na ubój, powinno następnie trochę „odpocząć”, tak by jego włókna mięśniowe stały się bardziej miękkie. Po uzyskaniu tego etapu, mięso staje się odpowiednie do zjedzenia. Dodatkowo, po „odpoczynku” mięso staje się bardziej delikatne i kruche, co wpływa na jego smak i wartości odżywcze. Dojrzewanie danego mięsa zależy głównie od jego rodzaju. Młode zwierzęta, takie jak kurczak sezonowane są tylko przez parę dni, uzyskując doskonały smak i świetną jakość. W przypadku sezonowania wołowiny warto poświęcić o wiele więcej czasu, tak od 10 do 20 dni w chłodni w temperaturze 0-4 stopni.

Sezonowanie na sucho i mokro

Istnieje możliwość sezonowania mięsa na dwa sposoby. Jednym z nich jest dojrzewanie na sucho, które polega na przechowywaniu mięsa całkowicie bez opakowania. Potrzeba do tego ściśle określonej, stałej temperatury oraz wilgotności. Proces ten najlepiej jak trwa od 4 do 6 tygodni. Dopiero po takim czasie możemy być w pełni zadowoleni z sezonowania mięsa na sucho. Pozwala on na utrzymanie wilgotności mięsa, dzięki czemu pozostaje ono soczyste i delikatne.

Sezonowanie mięsa na sucho należy wykonywać razem z kością. Dostarczy ono kruchości i subtelności, dzięki czemu będzie można odkryć zupełnie nowe jego oblicze! Drugim sposobem na dojrzewanie mięsa jest jego sezonowanie na mokro. Polega ono na pakowaniu mniejszych elementów w folię próżniową. Sezonowanie mięsa na mokro wykonuje się jednak bez kości, tylko i wyłącznie z gotowymi już cięciami. Przechowywanie odbywa się maksymalnie przez 2-3 tygodnie. Proces ten nie ma wpływu na smak mięsa, lecz znacząco wpływa na jego strukturę i miękkość. Staje się ono jeszcze bardziej kruche, dzięki czemu pozwala na cudowny aromat. Sezonowanie na mokro można przeprowadzić samodzielnie, we własnej lodówce, co jest doskonałym sposobem szczególnie dla wielkich miłośników steków. Najważniejsze jest zachowanie stałej temperatury.